Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

100-lecie Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Mielec

100-lecie Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Mielec

27 kwietnia br. w Nadleśnictwie Mielec odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Tego dnia mieleccy leśnicy wraz z zaproszonymi gośćmi świętowali jubileusz 100-lecia Lasów Państwowych. Data wydarzenia nie była przypadkowa. Już 100 lat temu Święto Lasu obchodzono właśnie w ostatnią sobotę kwietnia.

Pierwszym punktem wydarzenia było sadzenie pamiątkowego dębu, symbolu dumy i długowieczności. Dzięki uprzejmości prof. dr hab. Pawła Chmielarza z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku, posadzony został klon jednego z najstarszych dębów w Polsce – Pomnikowego Dębu Rusa z Rogalina, liczącego ok. 800 lat. Sklonowany dąb posiada identyczny genotyp pędu i korzenia jak drzewo mateczne. Sadzeniem dębu, pod czujnym okiem Profesora Pawła Chmielarza i Huberta Sobiczewskiego Nadleśniczego Nadleśnictwa Mielec, zajęli się Posłowie na Sejm Krystyna Skowrońska i Fryderyk Kapinos.

Następnie przystąpiono do grupowej fotografii, która została umieszczona została w kapsule czasu. Co jeszcze znajduje się w kapsule pozostaje tajemnicą, którą odkryją kiedyś przyszłe pokolenia.

Kolejnym punktem był urodzinowy leśny tort. Jubileuszowe świece zdmuchnęli symbolicznie przedstawiciele pokoleń mieleckich leśników. Ci aktywni zawodowo jak i emeryci. Do tortu podano kawę z żołędzi.

Na zakończenie spotkania goście zaproszeni zostali do zwiedzenia wystawy rzeźby pt. „Anioły i demony ukryte w drewnie”.

Wydarzenie miało na celu upamiętnienie pokoleń polskich leśników i ich zaangażowania, na przestrzeni 100 lat, w bogactwo narodowe, jakim są polskie lasy, wyróżnienie kultur in vitro w rozmnażaniu drzew oraz promocję dębów rosnących w zespole Muzeum Pałacu w Rogalinie.

 

Tekst: Magdalena Różycka