Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Babcia z wkrętarką w akcji czyli warsztaty KS „Natura” w Nadleśnictwie Mielec

Babcia z wkrętarką w akcji czyli warsztaty KS „Natura” w Nadleśnictwie Mielec

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, śpiew ptaków staje się coraz głośniejszy, a to oznacza, że męska część awifauny szuka swojej pary… i miejsca do przeprowadzenia lęgów. Naprzeciw tym ptasim potrzebom wyszli członkowie Klubu Seniora „Natura” wraz ze swoimi wnukami.

W dniu 7 marca br. w Powiatowym Centrum Edukacji Przyrodniczej przy Nadleśnictwie Mielec seniorzy z KS „Natura” i ich najmłodsze pociechy, uczestniczyli w warsztatach poświęconych ptakom, a konkretnie budowali dla nich skrzynki lęgowe. Na wstępie podczas prezentacji przeprowadzonej przez edukatora z Nadleśnictwa uczestnicy mogli dowiedzieć się jakie gatunki ptaków wybierają budki na czas lęgów i czym taka budka powinna się charakteryzować. Do jej budowy należy wykorzystać nieheblowane i niemalowane deski, dostosować wymiary poszczególnych elementów i otworu wlotowego do konkretnego gatunku dla jakiego budujemy skrzynkę, a deski zbić tak by nie powstały szczeliny. Pamiętać trzeba, by nie montować patyczka przy wlocie, gdyż ułatwia on dostęp do wnętrza budki, np. kotom. Ponadto budka powinna się otwierać, by móc ją wyczyścić w okresie zimowym. Po części teoretycznej wszyscy zabrali się do pracy. Dla uczestników spotkania Nadleśnictwo Mielec przygotowało budki lęgowe typu P (zasiedlane m.in. przez kopciuszki) do samodzielnego złożenia. Okazało się, że zbudowanie budki wcale nie jest takie proste. Trzeba było użyć wyobraźni by odpowiednio ułożyć poszczególne elementy i trochę siły fizycznej by złożyć je w całość. Wszyscy pracowali z zapałem wiedząc, że każda kolejna budka wpływa na zwiększenie bioróżnorodności naszej okolicy i mając nadzieję, że wkrótce będą obserwować ptasią rodzinę. Ponadto babcie i dziadkowie dali się poznać wnukom od nieznanej dotąd strony. Bo kto z nas widział babcie z wkrętarką w ręku?

Pracy, hałasu i okrzyków radości z kolejnych gotowych budek nie było końca. Każdy z uczestników zabrał złożoną przez siebie budkę by zawiesić ją w swoim ogrodzie. Dzięki części teoretycznej uczestnicy spotkania doskonale wiedzą, że skrzynki lęgowe wieszać należy na co najmniej 3 metrach wysokości, otworem skierowanym na wschód, i co najważniejsze, z dala od kotów. Teraz już pozostało tylko czekać na pierwsze lęgi…

 

M. Różycka