Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Chorzelowska kolejka leśna w nowym wydaniu!

Chorzelowska kolejka leśna w nowym wydaniu!

Przed laty w podmieleckich lasach funkcjonowała chorzelowska kolejka leśna. Jej głównym zadaniem był transport drewna do okolicznych tartaków, ale nie tylko. Przebieg kolejki, charakterystyczne miejsca i obiekty z nią związane, wspomnienia pracowników oraz to, do czego jeszcze służyła kolejka zaprezentowane zostały podczas weekendowego wydarzenia w Nadleśnictwie Mielec pn. „Śladami leśnej kolejki”.

Wydarzenia zapoczątkował wernisaż wystawy fotografii, na której zaprezentowano blisko sto archiwalnych zdjęć związanych z chorzelowską kolejką leśną. Zdjęcia przedstawiają losy kolejki z okresu przedwojennego, z czasów II Wojny Światowej jak i powojennego. Najwięcej fotografii zgromadzonych na wystawie przedstawia czasy po wojnie, gdy kolejka służyła nie tylko transportując drewno, ale i do przewozów turystycznych. Organizatorom wystawy, poza zdjęciami, udało się dotrzeć do byłych pracowników kolejki lub ich potomków, którzy chętnie udostępnili różnego rodzaju materiały dotyczące kolejki i jej pracowników. Na wystawie zobaczyć można literaturę fachową dotyczącą kolejnictwa z okresu powojennego, dokumentację, egzaminy i zaświadczenia ukończenia kursów na konkretne stanowiska. Zaprezentowane zostały również elementy samej kolejki: osie, szyny, gwoździe, lasze czy piasty, a nawet narzędzia z kolejkowego warsztatu. Ponadto obejrzeć można odzież, która przysługiwała pracownikom kolejki: płaszcze (z okresu przedwojennego jak i powojennego), mundury z wyjątkowo rzadkimi oznaczeniami, obuwie i nakrycia głowy. Wernisaż zgromadził wielu gości, którzy z zainteresowaniem analizowali mapy przebiegu kolejki i rozpoznawali twarze, nie ukrywając wzruszenia, swoich bliskich. Całość prac związanych ze zgłębianiem historii chorzelowskiej kolejki, poszukiwania ludzi pracujących przy kolejce i innych ciekawych informacji oraz niepublikowanych dotąd fotografii, zawarta została w książce Marka Radkowskiego pt. „Wąskim torem przez Puszczę Sandomierską”. Promocja książki odbyła się podczas wernisażu wystawy, gdzie każdy z uczestników po skasowaniu pamiątkowego biletu mógł otrzymać książkę z dedykacją od autora. Żegnając przybyłych gości Hubert Sobiczewski, nadleśniczy Nadleśnictwa Mielec zaprosił wszystkich zebranych do udziału w otwarciu historyczno-przyrodniczej ścieżki rowerowej „Śladami leśnej kolejki” połączonym z rajdem rowerowym z okazji 100-lecia Lasów Państwowych.

Otwarcie historyczno-przyrodniczej ścieżki rowerowej „Śladami leśnej kolejki” odbyło się w niedzielę 26 maja br. i zgromadziło wieku miłośników kolejki i kolarstwa. Łącznie nową ścieżką przejechało 124 osoby. Na startujących na trzech różnych pod względem dystansu trasach czekały niełatwe wyzwania, ale i przyjemne doświadczenia. Ścieżka minio, że jest dostosowana do ruchu pieszego i rowerowego jest wymagająca pod względem umiejętności jazdy rowerem i sprawności fizycznej. Jedną z atrakcji na trasie jest przejazd przez bród, który charakteryzuje się dużą zmiennością stanu wody. Podczas jazdy po śladzie kolejki cykliści w mgnieniu oka przedostali się do zupełnie innego, dzikiego świata. Wiele odcinków starotorza zostało udrożnionych dopiero w minionym roku na rzecz uruchomienia ścieżki. Po drodze można się napawać dzikim krajobrazem, obserwować kwitnące kosaćce czy okrężnicę bagienną i wiele innych roślin. Na zmęczonych uczestników na mecie tj. pod słynną Budką Pateracką czekało ognisko i catering „Dobre z lasu” z gorącą kiełbaską i dużą ilością zimnych napojów. Rowerzyści, choć zmęczeni, z chęcią dzielili się swoimi doświadczeniami i obserwacjami na trasie. Dzięki nim potwierdziły się nasze przypuszczenia, że pomysł utworzenia ścieżki po śladzie wąskotorowej kolejki był strzałem w dziesiątkę.

Wydarzenia „Śladem leśnej kolejki” objęte zostały patronatem honorowym przez Janusz Starzaka, Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Serdeczne podziękowania dla Przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 16 w Mielcu im. Jana i Małgosi za wspaniałą i niełatwą pracę wykonaną dla uatrakcyjnienia wystawy.

Dziękujemy również mediom: portalom informacyjnym hej.mielec i  wcj24, radiu Rzeszów i radiu Leliwa oraz Tygodnikowi Regionalnemu Korso za patronat medialny.

 

 

Magdalena Różycka