Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jak uczcić Międzynarodowy Dzień Lasów? Najlepiej sadząc drzewa!

Jak uczcić Międzynarodowy Dzień Lasów? Najlepiej sadząc drzewa!

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny czy dzień wagarowicza, ale też Międzynarodowy Dzień Lasów. Można by się zastanawiać co robić w taki dzień? Przedszkolaki pewnie topią marzannę, młodzież szkolna może wagaruje… a co z seniorami? Seniorzy postanowili posadzić las!

W miniony wtorek (21.03) członkowie Klubu Seniora „Natura” wraz z przyjaciółmi z KS „Wrzos” w oddziale 73d w leśnictwie Mościska posadzili blisko 500 szt. sadzonek drzew i krzewów leśnych. Nim ruszyli do pracy leśniczy leśnictwa Mościska opowiedział o gatunkach jakie będą sadzić i poinstruował jak to robić, by drzewa się przyjęły. Okazuje się, że sadząc drzewka należy dopasować gatunki do możliwości siedliska,  zastosować odpowiednią więźbę (czyli odległość między sadzonkami) i kopać dostatecznie duży dołek by nie zawijać korzeni; a najlepszą aurą na takie czynności jest pochmurna pogoda. Seniorzy sadzili modrzewie, klony jawory, czereśnię ptasią i śliwę tarninę. Gatunki te są przysmakiem, np. saren czy jeleni, dlatego też powierzchnia, na której pracowali została ogrodzona. Mimo dość niepewnej pogody wszyscy chętnie zabrali się do pracy, której efekty będą mogli obserwować przez lata, np. w trakcie wycieczek rowerowych.

Na zakończenie prac przewidziano ognisko, przy którym zmęczeni, ale szczęśliwi uczestnicy sadzenia mogli się posilić. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że już za rok, a może nawet tej jesieni wezmą ponownie udział w akcji sadzenia lasu z Nadleśnictwem Mielec.

 

M. Różycka