Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Komunikat ws. akcji szczepienia lisów.

Komunikat ws. akcji szczepienia lisów.

W imieniu Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii informujemy, że w terminie od 9 do 18 września 2021 r. planowane jest przeprowadzenie na terenie województwa podkarpackiego, ochronnego szczepienia lisów wolnożyjących przeciwko wściekliźnie, przy pomocy zrzutów z samolotów szczepionki doustnej.
Szczepieniem zostanie objęte w całości województwo podkarpackie. Akcja ta jest kontynuacją szczepień prowadzonych w ubiegłych latach.
Dodatkowo informujemy, że termin rozpoczęcia przedmiotowej akcji może ulec zmianie.
Wówczas stosowana informacja zostanie umieszczona na stronie: http://wiw.krosno.pl

Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich).
Program uodparniania lisów polega na wieloletnim, cyklicznym (wiosna-jesień) wykładaniu szczepionki.

Wykładana przynęta, wydająca specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działania uodparniające jest skierowane wyłącznie na lisy.
W związku z możliwością bezpośredniego kontaktu ludzi i zwierząt domowych z rozłożoną szczepionką informuje się:
- przynęty zawierające szczepionkę dotykane przez ludzi nie są przyjmowane przez lisy, ich podnoszenie jest niewskazane,
- w przypadku kontaktu z przynętą należy miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem,
- kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej,
w okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się na terenach objętych szczepieniem trzymanie w zamknięciu mięsożernych  zwierząt domowych, ponadto wstrzymanie się od polowań.