Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Noc Kupały

Noc Kupały

Jeden z internautów przesłał zdjęcie do Nadleśnictwa z pytaniem, czy przedstawiono na nim kwiat paproci. Noc Świętojańska była nie tak dawno, dlatego zainteresowaliśmy się tym tematem.

„Zapala się tylko na parę chwil,
Gdy cały świat wokół śpi, ach!
A pachnie tak jak piołun i wanilia - kwiat, biały kwiat.
Przez taką noc Królowa Jednej Nocy ogląda świat."

Alibabki – „Kwiat jednej nocy"

Z różnych źródeł wiadomo, że istnieją legendy o kwiecie paproci – tzw. „Perunowym kwiecie". Nazwa bierze swe znaczenie z burzowych napięć w przyrodzie. Burze miały sprzyjać kwitnieniu tej rośliny. Legendy opowiadają o wielu ludziach, którzy próbując odnaleźć kwiat paproci, błądzili po lasach i mokradłach. Ów magiczny kwiat miał ich obdarzyć bogactwem, siłą i mądrością. Widzialny tylko przez okamgnienie kwiat, stał się nieocenionym skarbem. W niektórych podaniach, znalazca kwiatu paproci powinien szukać skarbu w ciemnym borze. Z innego źródła wiadomo, że skarbu należy szukać na najwyższym w okolicy wzgórzu, do którego ma dobiec, przyświecając sobie ognistym kwiatem jak pochodnią. Są legendy, które mówią, że po zerwaniu gorejącego kwiatu należy podrzucić go jak najwyżej w powietrze i szukać skarbu tam, gdzie spadnie. Zdobycie go nie było łatwe. Był strzeżony przez widzialne i niewidzialne potwory czyniące straszliwy łoskot, gdy tylko ktoś próbował się do kwiatu paproci zbliżyć.
Zdjęcie przesłane przez internautę przedstawia natomiast bezzieleniową roślinę znaną pod nazwą korzeniówka pospolita. Kwitnie ona od czerwca do sierpnia. Można ją spotkać w miejscach cienistych i wilgotnych, w których gleba ma grubą warstwę próchnicy. Korzeniówka pospolita występuje w lasach zarówno liściastych, jak i iglastych. Prowadzi saprofityczny tryb życia, współżyjąc z grzybami lub rozkładając resztki organiczne. Ma właściwości lecznicze. Stosowana jest w weterynarii. Jedyne co łączy korzeniówkę z kwiatem paproci to zapach wanilii.
Poza szukaniem perunowego kwiatu, w noc Świętojańską odprawiano również rozmaite wróżby. Były bardzo często związane z miłością. Miały pomóc przewidzieć przyszłość. Wróżono z polnych kwiatów zrywanych w milczeniu oraz z wody w studniach. Wierzono, iż osoby, które biorą czynny udział w sobótkowych uroczystościach, będą przez cały rok żyły w dostatku i szczęściu.