Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Oznaki wiosny

Oznaki wiosny

OZNAKI WIOSNY W REZERWACIE PATERAKI I INNYCH UROCZYSKACH NADLEŚNICTWA MIELEC

 

Rezerwat Pateraki to królestwo dębów nad rzeką Jamnicą, nie widać tam jeszcze wielu znaków

zapowiadających nadejście wiosny.

 

Ściółka zieleni się głównie dzięki  jeżynie.

Najwięcej w niej śladów  po jesienno-zimowym buchtowaniu dzików, poszukujących smacznych żołędzi. Miejscami  wokół  bielących się resztkami śniegu  pni możemy zobaczyć wyryte jamy, to pozostałość po pracach dzików poszukujących – wysokoenergetycznych larw owadów.

Ślady pozostawiają też sarny, mające swoje legowiska w zaciszu tego miejsca. Przez grubą warstwę ściółki nie przebiły się jeszcze żadne rośliny, tworzące aspekt wiosenny tego grądu. Tylko zielono-żółte kwiatostany leszczyny dają nadzieję, na szybkie nadejście wiosny.

 

Tak było miesiąc temu – publikację artykułu „wstrzymał" powrót zimy. Dzisiaj w Rezerwacie Pateraki i wielu uroczyskach leśnych wiosnę widać na każdym kroku. Najlepszym dowodem na to są kwitnące przebiśniegi.

 

(zdjęcia autorstwa Nadleśniczego Nadleśnictwa Mielec Huberta Sobiczewskiego)

 

Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis)– w warunkach naturalnych występuje w lasach południowej i środkowej Europy, na Kaukazie oraz w Azji Mniejszej. W Polsce występuje głównie w górach, na wyżynach i Dolnym Śląsku. W Wielkopolsce i na Polesiu w niewielkich ilościach. Na pozostałych terenach Polski, szczególnie północnej rośnie jako zdziczała forma. Jest to roślina objęta ścisłą ochroną gatunkową.

 

ZASTOSOWANIE W LECZNICTWIE:

Śnieżyczka zawiera około 25 alkaloidów i enzymy. Na szczególną uwagę zasługuje alkaloid galantamina. Z zastosowaniem preparatów z tym enzymem związane są duże nadzieje w leczeniu choroby Alzheimera.  Alkaloid ten stosowany jest także w chorobach przebiegających z uszkodzeniem nerwów obwodowych, zakłóceniami przewodzeniu bodźców, w leczeniu nerwobóli, miastenii, atonii mięśni, paraliżu i zapaleniu korzonków nerwowych. Stosuje się przy zatruciu kurarą. Likoryna zawarta w cebulach ma też właściwości przeciwwirusowe.

 

UWAGA!
Śnieżyczka to roślina toksyczna i trująca. Nie należy samemu przygotowywać lekarstw. Spożycie cebul wywołuje wymioty, biegunkę i zwężenie źrenic. U osób wrażliwych wywołuje alergię.

 

Teresa Wróbel-Krupa