Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sadzenie pamiątkowego dębu z okazji 100-lecia Lasów Państwowych

Sadzenie pamiątkowego dębu z okazji 100-lecia Lasów Państwowych

27 kwietnia br. będzie wyjątkowy dla mieleckich leśników, którzy w tym dniu planują obchody 100-lecia Lasów Państwowych. Wydarzenie nieprzypadkowo organizowane jest w ostatnią sobotę kwietnia. Rozporządzeniem Adama Loreta, pierwszego dyrektora Lasów Państwowych z 1933 r. ustalono, iż każdego roku w ostatnią sobotę kwietnia odbywać się będzie Święto Lasu. W trakcie wydarzenia wybrani goście posadzą pamiątkowy dąb szypułkowy.

Sadzonka dębu pochodzić będzie z hodowli in-vitro z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku. A co to jest ta kultura in-vitro?

Zacząć należy od tego, że dęby nie rozmnażają się wegetatywnie, tak jak np. wierzba czy topola, ponieważ pędy dębów nie ukorzeniają się, a szczepienie nie daje genetycznie jednorodnej rośliny z pędem i korzeniem. Dlatego chcąc wyhodować 100% kopię genetyczną drzewa matecznego, konieczne jest zastosowanie mikrorozmnażania wegetatywnego, czyli kultur in-vitro. Tak więc nasz pamiątkowy dąb będzie stu procentowym potomkiem Dębu Rusa z Rogalina, jednego z najstarszych dębów w Polsce, którego wiek określa się na 800 lat.

Sadzonka ma ok. 40 cm wysokości i wiek 2 lata, ale jej genotyp ukształtował się ok.800 lat temu. Te drzewka pamiętają swój genetyczny wiek i już w tak młodym wieku wytwarzają żołędzie.

Uczestnicy wydarzenia wezmą również udział w zakopywaniu kapsuły czasu. Każdy z uczestników będzie miał możliwość przekazania do kapsuły godnego tego jubileuszu drobiazgu bądź listu, które być może, odkryją przyszłe pokolenia.

Wydarzenie ma na celu upamiętnienie wszystkich leśników i ich zaangażowania, na przestrzeni 100 lat, w bogactwo narodowe, jakim są polskie lasy, oraz promocję dębów rosnących w zespole Muzeum Pałacu w Rogalinie.  

 

Tekst: Magdalena Różycka