Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

VII Warsztaty Szkoleniowe dla Drwali

VII Warsztaty Szkoleniowe dla Drwali

Nie sztuką jest ściąć drzewo – sztuką jest zrobić to dobrze i bezpiecznie… Ta idea przyświecała już VII z kolei Warsztatom Szkoleniowym Drwali organizowanym przez Nadleśnictwo Mielec w dniu 21.08.2015 r. w Leśnictwie Czajkowa. Warsztaty mają  na celu propagowanie bezpiecznej pracy związanej z pozyskaniem drewna. W szkoleniu udział wzięli zawodowi pilarze na co dzień pracujący w firmach prowadzących ścinkę w okolicznych lasach.

W ramach warsztatów rozegrano zawody  mające na celu wyłonienie reprezentanta na Regionalne Zawody Drwali, które w tym roku odbędą się w Tuszymie. W zmaganiach na ocenę końcową wpływają nie tylko czas i dokładność wykonania zadań, ale również stosowanie przepisów BHP (za każde nieprzepisowe zachowania uczestnicy otrzymują punkty karne).

Zawody rozegrano w pięciu konkurencjach:

  1. ścinka drzew:

Jest to najlepiej punktowana konkurencja. Pilarz wyznacza kierunek w którym drzewo powinno spaść tzw. „kierunek obalania"(sugerując się np. budową korony, czy też warunkami terenowymi i koniecznością zapewnienia sobie bezpieczeństwa w postaci tzw. „ścieżki oddalania") Kierunek obalania oznacza się palikami – środkowym największym i bocznymi mniejszymi.  Przy prawidłowo prowadzonej ścince środkowy palik powinien być wbity w ziemię przez upadające drzewo. Podczas ścinki pilarz powinien stosować odpowiednią technikę, w celu niwelowania ryzyka związanego z niekontrolowanym upadkiem drzewa. Sędziowie mierzą pozostający po ścince pniak, sprawdzają czy cięcia były wykonane prawidłowo i zachowane zostały zasady bezpieczeństwa. Ocenie podlega m. in. próg bezpieczeństwa- jest to mówiąc najprościej charakterystyczny schodek pozostający na pniaku, mający na celu zabezpieczenie pilarza przed cofnięciem się upadającego pnia drzewa.

  1. okrzesywanie:

to inaczej oczyszczanie pnia z gałęzi. Gałęzie muszą być obcięte jak najbliżej pnia, bez uszkodzenia samego pnia, w jak najkrótszym czasie.

  1.  przygotowanie pilarki do pracy:

 konkurencja polegająca na odpowiednim zamontowaniu części tnącej w pilarce (łańcucha i prowadnicy) w jak najkrótszym czasie. Zadanie trudne i rzutujące na następne konkurencje gdyż po zatrzymaniu stopera nie można nic poprawiać.

  1. złożona przerzynka kłód:

celem jest odcięcie dwoma cięciami jednym z dołu i drugim z góry, krążka z pochylonego drewna. Krążki powinny mieć odpowiednią grubość, a cięcia powinny się rozpoczynać i kończyć w odpowiednich strefach (oznaczonych czerwonymi pasami), a próg powstający pomiędzy cieciami powinien być jak najmniejszy.

  1.  dokładność przerzynki:

 pilarz ma za zadanie odciąć krążek drewna nie uszkadzając przy tym deski na której leży kłoda, dla utrudnienia deska przykryta jest trocinami. Zadanie niezwykle trudne nawet dla doświadczonych pilarzy. Wymaga niezwykłego „wyczucia" drewna.

W tegorocznych zmaganiach z dziewięciu uczestników najlepszym okazał się: Trojnacki Mariusz na co dzień pracujący w Przedsiębiorstwie Wielobranżowym Jerzy Cyran, zaraz za nim - Adam Boroń reprezentujący  firmę Usługi Rolno- Leśne i Transportowe Adam Boroń, trzeci z kolei był Kłoda Wademar z firmy Zakład Usług Leśnych Zbigniew Wienciorek.  

Dla wszystkich uczestników warsztatów sponsorzy zapewnili wspaniałe nagrody.

W tym roku zawody sponsorowali:

-Las i Ogród Joanna Wojciechowska dystrybutor marki HUSQVARNA,

-ROBI Centrum Ogrodniczo-Techniczne, dystrybutor marki STIHL,

-Kalina –sklep ogrodniczy, dystrybutor firmy OLEO-MAC,

-MOTIP DUPLI POLSKA- dystrybutor farb do znakowania drzew DISTEIN,

-LEFROSCH SP. Z O.O. dystrybutor repelentów przeciw komarom i kleszczom Foresta,

-AMPERE Polska Sp. z o.o. dystrybutor farb do znakowania drzew Universal-Marker,

-AGRO-MAX Centrum Ogrodnicze Jan i Alicja Krużel Sp. J.,

-Global Plus – serwis samochodowy,

- Nadleśnictwo Mielec.