Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla to finał uzgadniania działań gospodarczych z prawami natury. Leśnik aby dobrze gospodarować „hodować las" musi go najpierw pokornie obserwować. W praktyce uzgodnienia te polegają na tym, aby gatunki drzew były dostosowane do warunków siedliskowych (stąd potężnie rozwinięta gałąź selekcji ) aby odnawiać las gatunkami miejscowego pochodzenia  i pielęgnować go popierając drzewa o dobrym wzroście i rozwoju. Wszystko to służy do zachowania ciągłości produkcji.
W Nadleśnictwie Mielec odnowienia powierzchni leśnej odbywają się na powierzchniach otwartych i pod osłoną drzewostanu w zależności od zastosowanej rębni.
Przeciętnie w ciągu roku odnawiamy około 70 ha (na powierzchni otwartej) i 13 ha pod osłoną drzewostanu.
Priorytetem jest pochodzenie i jakość materiału sadzeniowego. Zadanie te realizujemy w oparciu o „Program zachowania leśnych zasobów genowych i hodowli selekcyjnej drzew leśnych".
Nadleśnictwo znajduje się regionie nasiennym 661( pierwsza cyfra oznacza numer krainy przyrodniczo-leśnej – (VI - Kraina Małopolska), w której znajduje się region, a dwie następne cyfry oznaczają numer regionu w danej krainie).
Baza selekcji populacyjnej składa się z : 252 ha sosnowych 32 ha olchowych, 11 dębowych i 13 ha brzozowych gospodarczych drzewostanów nasiennych, upraw pochodnych (sosnowych, modrzewiowych i dębowych o łącznej powierzchni ponad 60 ha, które po osiągnięciu wieku obradzania będą stanowić bazę nasienną), źródeł nasion trzech gatunków (lipy, dębu czerwonego i grabu).
Gospodarcze drzewostany nasienne to drzewostany korzystnie wyróżniające się jakością hodowlaną . Użytkowane rębnie w latach dobrego lub przynajmniej średniego urodzaju nasion pozwala na ich wykorzystanie do założenia upraw.
W częściowym rezerwacie przyrody „Pateraki" w oddziałach 94d i 121b znajdują się dębowe drzewostany zachowawcze na powierzchni 17,76 ha (wytypowane do zachowania cennych cech genetycznych).
Nadleśnictwo posiada szkółkę w oddziałach 97g, 124a (leśnictwo Pateraki) o powierzchni całkowitej 7,39 ha zaspokajającą potrzeby nadleśnictwa, lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa i okolicznych mieszkańców.


Hodowla lasu - zadania

W bieżącym dziesięcioleciu prowadzimy przebudowę drzewostanów znajdujących się w II strefie zagrożenia przemysłowego. Gospodarka leśna obejmuje odnowienia, pielęgnacją upraw i młodników na siedliskach BMśw do Lw. Głównym gatunkiem lasotwórczym jest sosna (90,9 %), olsza czarna, (3,7 %), świerk (0,1 %), jodła (0,1 %).
W zakresie odnowienia na powierzchniach otwartych w pierwszych latach bieżącego dziesięciolecia uproduktywniamy halizny, zręby zaległe, płazowiny.
Odnowienia zrębów bieżących następują niezwłocznie po ukończeniu cięć na pasach zrębowych. Zwracamy baczną uwagę na odnowienia pod osłoną „przy prowadzeniu rębni gniazdowych i częściowych. Staramy się godzić procesy naturalne z potrzebami wielofunkcyjnej gospodarki leśnej dlatego dużą wagę przykładamy do inicjowania odnowień naturalnych.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

VIII Mielecki Leśny MiniRajd Rowerowy zakończony

VIII Mielecki Leśny MiniRajd Rowerowy zakończony

1 lipca 2018 roku, już po raz ósmy odbyła się największa i najpopularniejsza impreza rowerowa w Mielcu i okolicach. Tegoroczna edycja została zorganizowana przy wsparciu Nadleśnictwa Mielec przez Polskie Towarzystwo Gimnastyczne ”Sokół” 1893 i Mielecki Klub Górski „Carpatia”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Powiatu Mieleckiego oraz Prezydent Miasta Mielca.

Uczestnicy minirajdu mieli do wyboru 6 tras zróżnicowanych pod względem długości i trudności. W tym roku najkrótsza trasa liczyła 9,8 km, z kolei najdłuższa blisko 70 km. Mimo niepewnej pogody na starcie, które miało miejsce spod siedziby Nadleśnictwa Mielec stanęło ponad 200 osób. Największym zainteresowaniem cieszyły się trasy rodzinne. Cykliści, którzy wybrali najtrudniejszą trasę wyruszyli już o godzinie 8.00, po nich wystartowały kolejne grupy.

Wszyscy uczestnicy w komplecie zameldowali się na mecie, usytuowanej na polanie „Lesiówka”. Czekały tam na nich drobne upominki, napoje, pyszne kiełbaski z grilla przygotowane przez Firmę Dobrowolscy Spółka z o.o., oraz szereg innych atrakcji zorganizowanych przez organizatorów i sponsorów rajdu. Upominki dla uczestników imprezy ufundował sklep i serwis rowerowo narciarski Bike World Mielec.

Dziękujemy uczestnikom, za udział i świetną zabawę. Dziękujemy sponsorom wspierającym imprezę, za bezcenne wsparcie oraz mediom za nagłośnienie naszej imprezy. Już dziś zapraszamy na kolejną, IX edycję Leśnego Mieleckiego Minirajdu Rowerowego w 2019 roku.

 

Tekst: Dariusz Sobota