Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

VI Mielecki Zielony Punkt kontrolny zakończony!

VI Mielecki Zielony Punkt kontrolny zakończony!

07.10. 2018 r. na terenie Nadleśnictwa Mielec po raz kolejny odbył się Mielecki Zielony Punkt Kontrolny.

Oczekiwanie na start zapisanych już uczestników, umilił ciekawy pokaz ratownictwa medycznego Jarosława Marczewskiego. Około godziny 1100 Nadleśniczy Nadleśnictwa Mielec – Hubert Sobiczewski przywitał uczestników wydarzenia. Przebieg całej imprezy, sposób przybijania znaczków, a także bezpiecznego poruszania się po terenie przedstawił Ireneusz Wołoszyn.

Dużą popularnością cieszyła się trasa rodzinna.  Najszybciej pokonała ją Małgorzata Klimasz. Na trasie rowerowej najlepszy wynik należał do Katarzyny i Mirosława Marek. Pierwsze miejsce na trasie sportowej zdobył Józef Klimasz.

W międzyczasie trwania rywalizacji, do lasu wyruszyła grupa mieleckich krwiodawców sprzątająca śmieci. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyło się przygotowane przez Nadleśnictwo Mielec stoisko edukacyjne. Prym wśród najmłodszych uczestników imprezy wiodła konkurencja w chodzeniu, po rozciągniętej między drzewami linie.

Po przybyciu na metę, każdy z uczestników otrzymał upominek ufundowany przez naszych sponsorów: Joy Fitness Club i MOSIR Mielec. Prezydent Miasta Mielca - Fryderyk Kampinos i Starosta Powiatu Mieleckiego - Zbigniew Tymuła, oprócz przygotowania nagród, objęli wydarzenie patronatem honorowym.

Jesteśmy wdzięczni Filipowi Zarębie z Pracowni Rowerów, który czuwał nad stanem technicznym sprzętu zawodników. Podziękowania należą się także naszym patronom medialnym, którzy przyczynili się do popularyzowania wydarzenia.

Osoby, które przybyły na metę, mogły posilić się przygotowanymi przez firmę Dobrowolscy kiełbaskami z grilla.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział! Wierzymy, że zawody przyczyniły się do promowania aktywnego wypoczynku w lesie, ścieżek edukacyjno-przyrodniczych i lepszego zrozumienia problemów związanych z ekologią i gospodarką leśną.

Zapraszamy za rok i liczymy na przybycie w jeszcze większym gronie, aby wspólnie móc korzystać z darów, jakie daje nam las!

 

Tekst: Marzena Surowiec