Rezerwaty przyrody

Rezerwat przyrody jest obszarem obejmującym zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym ekosystemy w tym siedliska przyrodnicze, a także określone gatunki roślin i zwierząt, elementy przyrody nieożywionej, mające istotną wartość ze względów naukowych, przyrodniczych, kulturowych bądź krajobrazowych. Aktualnie na terenie Nadleśnictwa Mielec znajdują się dwa rezerwaty przyrody o łącznej powierzchni 64,19 ha (powierzchnia leśna 62,01 ha). Są to rezerwaty: „Jaźwiana góra" oraz „Pateraki".

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

100 klonów dębu Bartka – końcowe akcenty

100 klonów dębu Bartka – końcowe akcenty

W tym roku, w związku ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości, z inicjatywy Nadleśnictwa Mielec, Ligi Ochrony Przyrody Okręgu Podkarpackiego i Polskiego Towarzystwa Leśnego posadzonych zostanie, głównie na terenie Podkarpacia, 100 dębów, klonów dębu Bartka z Zagnańska – uznanego już w 1934 r. przez sąd konkursowy pod przewodnictwem prof. Władysława Szafera za najokazalsze drzewo w Polsce. To najbardziej znane w naszym kraju drzewo liczy sobie 670 lat, ma 29 m wysokości, 3 m szerokości i 10 m obwodu na wysokości piersi.

Członkowie Klubu Historycznego Prawda i Pamięć 21 kwietnia 2018 r. posadzili 10 pierwszych klonów dęba Bartka w okolicach Mielca – w leśnictwie Pateraki powstał zaczątek alei z 90 drzewek buka i 10 dębów.

Kolejne drzewka były sadzone przez szkoły, organizacje pozarządowe, parafie, lokalne komitety obchodów 100. rocznicy niepodległości Polski, nadleśnictwa, muzea, gminy miejskie i wiejskie, osoby prywatne itp.

Najwięcej młodych Bartków posadzono w listopadzie, kilkanaście zarezerwowanych drzewek czeka jeszcze na swoją kolej.

Składamy serdeczne podziękowania Nadleśnictwu Zagnańsk, które opiekuje się dębem Bartkiem i przekazało nam jego potomków.