Asset Publisher Asset Publisher

Back

Kolejne spotkanie ZLW

Kolejne spotkanie ZLW

Za nami już trzecie spotkanie Zespołu Lokalnej Współpracy, tym razem w wydaniu terenowym. W jego trakcie uczestnicy mieli okazję zobaczyć w jaki sposób Nadleśnictwo Mielec udostępnia dla społeczeństwa zarządzane tereny.

Nadleśniczy Hubert Sobiczewski zabrał naszych gości na spacer po lesie, żeby pokazać infrastrukturę, która powstaje w ramach budowanej ścieżki edukacyjno-promocyjnej „Cyraneczka”.

Las pełni wiele funkcji, m.in. gospodarczą, ochronną oraz społeczną. I właśnie ta ostatnia, była głównym tematem spotkania. Dla wielu osób możliwość wyjścia do lasu na spacer, bieganie, jazda na rowerze czy zbieranie jagód lub grzybów, to wspaniała okazja do relaksu. Na co dzień otacza nas zgiełk, szum i bieganina, dlatego tak ważne jest, aby lasy były udostępniane dla ludzi, gdzie można się wyciszyć i odciąć od codziennych zajęć. Dla innych las to przyroda, życie, tlen, jego glebo czy wodochronna funkcja czy miejsce życia wielu zwierząt.

Nadleśniczy podkreślał, że każdy z nas może czuć i widzieć las inaczej. A inaczej nie oznacza źle czy błędnie. Ważne jest, aby zaakceptować fakt, że każda z funkcji lasu przelata się ze sobą i jest równie ważna.

Zarządzając wielowymiarową przestrzenią, każdego dnia dbamy o to, by las trwał i był zdrowy. By dawał cenny surowiec, jakim jest drewno, a równocześnie był bezpieczny i dostępny, chronił zasoby i różnorodność biologiczną. Żeby temu sprostać, prowadzimy wiele prac związanych z hodowlą czy ochroną lasu, ochroną ppoż. i ochroną przyrody. Wykonujemy też różnego rodzaju cięcia, np. trzebieże, które polegają na systematycznym usuwaniu drzew osłabionych oraz przeszkadzających prawidłowemu rozwojowi drzew najdorodniejszych. Rębnie natomiast prowadzą do wymiany pokoleń drzew, co często wiąże się ze zmianą składu gatunkowego.

Oprócz funkcji społecznej las daje również pracę wielu ludziom i nie tylko leśnikom. Drewno i cały proces jego obróbki zapewnia ok. 375 tys. miejsc pracy, z czego leśnicy stanowią 7%, pracownicy zakładów usług leśnych 13%, a pracownicy przemysłu drzewnego aż 80%.

Spotkanie ludzi reprezentujących różne środowiska i różne perspektywy widzenia lasu to znakomita okazja, żeby wzajemnie się wysłuchać i próbować zrozumieć wzajemne oczekiwania. Dlatego też już teraz planujemy kolejne spotkanie w ramach ZLW.