Wydawca treści Wydawca treści

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Nadleśnictwo Mielec położone jest w północnej części Mielecko-Kolbuszowsko-Głogowskiego obszaru chronionego krajobrazu. Został on powołany na mocy Rozporządzenia Wojewody Rzeszowskiego nr 35 z dnia 14 lipca 1992 r. Ogólna jego powierzchnia wynosi 50 512 ha. W terytorialnym zasięgu Nadleśnictwa Mielec znajduje się ok. 13 174 ha, z czego na obszarze Lasów Państwowych 8 238,36 ha (92,3% ogólnej powierzchni Nadleśnictwa).


Obszar ten obejmuje szczególnie wartościowe tereny zachodniej części Płaskowyżu Kolbuszowskiego, który stanowi centralną wysoczyznę Kotliny Sandomierskiej, opadającą łagodnie ku północy. W granicach dawnego województwa rzeszowskiego obszar jawi się jako jeden z najcenniejszych objętych tą formą ochrony. Na jego szczególne wartości przyrodnicze składają się: rzadka i chroniona fauna, nasienne starodrzewia sosny, dębu, buka, olszy i jodły oraz stanowiska licznych chronionych gatunków, dobrze zachowane różnorodne zbiorowiska roślinne.


Dominujące znaczenie w zasięgu Obszaru posiadają lasy zajmujące 28 458 ha, co stanowi ponad 56 % jego powierzchni; przeważająca ich część to własność Skarbu Państwa. W drzewostanach panuje sosna zwyczajna, niewielkie jest znaczenie gatunków liściastych, z których wymienić należy olszę czarną, dęba szypułkowego i bezszypułkowego, buka i brzozę. Pod względem wieku przeważają drzewostany młodszych i średnich klas wieku - drzewostany do 80 lat zajmują blisko 90 % powierzchni ogólnej drzewostanów. Lasy stanowią podstawowy walor turystyczny i rekreacyjny omawianego obszaru.


Walory turystyczne podkreślają ponadto zabytki kultury materialnej; należą do nich: zespół pałacowy w Rzemieniu, dwory i zespoły dworskie, zespoły parkowe (Cierpisz, Bukowiec, Huta Przedborska, Niwiska, Trzęsówka,  Wola Osiecka). Oprócz wymienionych znajdują się tu również zabytki budownictwa sakralnego, zagrody wiejskie, wiatraki, itp. (Jarosz, Kurzyński, Fijał 1986a).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

100 klonów dębu Bartka – końcowe akcenty

100 klonów dębu Bartka – końcowe akcenty

W tym roku, w związku ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości, z inicjatywy Nadleśnictwa Mielec, Ligi Ochrony Przyrody Okręgu Podkarpackiego i Polskiego Towarzystwa Leśnego posadzonych zostanie, głównie na terenie Podkarpacia, 100 dębów, klonów dębu Bartka z Zagnańska – uznanego już w 1934 r. przez sąd konkursowy pod przewodnictwem prof. Władysława Szafera za najokazalsze drzewo w Polsce. To najbardziej znane w naszym kraju drzewo liczy sobie 670 lat, ma 29 m wysokości, 3 m szerokości i 10 m obwodu na wysokości piersi.

Członkowie Klubu Historycznego Prawda i Pamięć 21 kwietnia 2018 r. posadzili 10 pierwszych klonów dęba Bartka w okolicach Mielca – w leśnictwie Pateraki powstał zaczątek alei z 90 drzewek buka i 10 dębów.

Kolejne drzewka były sadzone przez szkoły, organizacje pozarządowe, parafie, lokalne komitety obchodów 100. rocznicy niepodległości Polski, nadleśnictwa, muzea, gminy miejskie i wiejskie, osoby prywatne itp.

Najwięcej młodych Bartków posadzono w listopadzie, kilkanaście zarezerwowanych drzewek czeka jeszcze na swoją kolej.

Składamy serdeczne podziękowania Nadleśnictwu Zagnańsk, które opiekuje się dębem Bartkiem i przekazało nam jego potomków.