Wydawca treści Wydawca treści

Historia Nadleśnictwa Mielec

Tekst: J.Ziobroń

Lasy obecnego Nadleśnictwa Mielec do 1944 r. stanowiły głównie własność prywatną należącą do wielkich majątków ziemskich m.in.:
-    Włodków – 2 646 ha;
-    Tarnowskich – 1 448 ha;
-    Oborskich – 1 132 ha.
W okresie okupacji niemieckiej w części południowej nadleśnictwa utworzono szkoleniowy obóz wojskowy oraz poligon artyleryjski, w wyniku czego wycięto lub całkowicie zdewastowano drzewostany na powierzchni około 1200 ha. Do dodatkowych zniszczeń przyczyniło się stacjonowanie na tym terenie wojsk radzieckich w okresie od sierpnia 1944 r. do stycznia 1945 r.
Lasy stanowiące obecnie Nadleśnictwo Mielec zostały upaństwowione w 1944 roku na podstawie dekretu PKWN z dnia 12.12.1944 r. i weszły w skład Nadleśnictw Smoczka, Babule i Kolbuszowa. W dniu  01.10.1946 r. z części wyżej wymienionych nadleśnictw utworzono Nadleśnictwo Wojsław o powierzchni ogólnej 7488,97 ha (Zarządzenie Ministra Leśnictwa z dnia 29.03.1946 r.).Dla nowego nadleśnictwa opracowano prowizoryczny plan urządzania lasu na obowiązujący od 01.10.1947 r. do 30.09.1956 r. W tym okresie działania nadleśnictwa ukierunkowane były na odbudowę drzewostanów zniszczonych w okresie wojennym.

Na podstawie Zarządzenia nr 52 Dyrektora OZLP w Przemyślu z dnia 01.01.1973 r. (z połączenia Nadleśnictwa Wojsław i Babule) utworzono Nadleśnictwo Mielec.  Nowopowstałe nadleśnictwo obejmowało powierzchnię 16 013 ha. W 1976 r. po likwidacji poligonu wojskowego Nadleśnictwo przejęło ponad 400 ha halizn popoligonowych. Powierzchnia ta zastała odnowiona  w latach 1977-1980 r., głównie sosną.
W 1978 r. w wyniku przystosowania granic nadleśnictw do ówczesnego podziału administracyjnego kraju powierzchnię 6 796 ha przekazano Nadleśnictwu Buda Stalowska (obecnie Nowa Dęba). Aktualnie wg stanu na dzień 01.01.2012 r. powierzchnia Nadleśnictwa Mielec wynosi 9 278,30 ha.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XIII Pielgrzymka Leśników do Madonny z Puszczy

XIII Pielgrzymka Leśników do Madonny z Puszczy

W minioną niedzielę, tj. 20 maja w uroczystość Zesłania Ducha Świętego leśnicy z Podkarpacia już po raz 13 spotkali się w Sanktuarium Madonny z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich. Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył ksiądz Biskup Edward Białogłowski.

Wydarzenie uświetniły wspaniałym brzemieniem występy zespołów: sygnalistów leśnych „Echo Karpat” przy RDLP w Krośnie, Klarnecistów Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu oraz schola parafialna.

W homilii biskup nawiązał, jak na zielone świątki przystało, do duchowości, z której rodzą się same pozytywne cechy. Człowiek uduchowiony to człowiek zdrowy, radosny i pełen pozytywnego nastawienia do otaczającego go świata.

Słowo do pielgrzymów skierowała również Dyrektor RDLP w Krośnie Grażyna Zagrobelna dziękując za trud pracy leśnikom oraz wszystkim przyjaciołom lasu.

Dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w imieniu zebranych potomka dębu Bartka posadzili: senator Zdzisław Pupa, poseł Zbigniew Chmielowiec, wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz oraz przedstawiciel marszałka Województwa Podkarpackiego Jan Sałek. Tablicę pamiątkową odsłonili ks. biskup Edward Białogłowski, dziekan kolbuszowski ks. Jan Pępek oraz ks. Ryszard Madej - kustosz Sanktuarium Madonny z Puszczy.

We wspólnej modlitwie z leśnikami uczestniczyli również: Starosta Powiatu Kolbuszowskiego Józef Kardyś, Dyrektor RDOŚ w Rzeszowie Wojciech Wdowik, Wójtowie powiatu kolbuszowskiego i mieleckiego, Prodziekan Wydziału Leśnego UR w Krakowie Krzysztof Słowiński oraz Marek Koziorowski Prorektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, przedstawiciele RDLP w Krakowie z zastępcą Dyrektora Tadeuszem Dragonem, przedstawiciele RDLP w Lublinie,  służby mundurowe, myśliwi z okolicznych kół łowieckich z Łowczym Okręgowym Piotrem Stankiem na czele, przedstawiciele licznych organizacji m.in. Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej, Klub Historyczny „Prawda i Pamięć”, Liga Ochrony Przyrody Okręg Podkarpacki i sympatycy Sanktuarium. Udział wzięły poczty sztandarowe leśników, kół łowieckich oraz uczniów Technikum Leśnego w Lesku.