Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Sosna bośniacka (Pinus leucodermis)

Sosna bośniacka (Pinus leucodermis) – gatunek drzewa iglastego z rodziny sosnowatych, występuje w stanie dzikim na Półwyspie Bałkańskim i w południowych Włoszech. Jest drzewem wiecznie zielonym.

Pokrój

Drzewo równomiernie i wolno rosnące o gęstej, wąsko stożkowatej koronie,

z wiekiem owalnej.

Pień

Dorasta do wysokości 25–35 m. Pień osiąga do 2 m średnicy. Kora jest gruba, gładka i szara, z wiekiem pęka na drobne płaty.

Liście

Igły zebrane w pęczki po 2, ciemnozielone, mocne i kłujące, długości 4,5–10 cm, grubości 1,5–2 mm.

Szyszki

Szyszki żeńskie kuliste, początkowo niebiesko-purpurowe, potem jasnobrązowe, długości 5–8 cm, najczęściej wyrastają po dwie. Łuski cienkie i delikatne, u dojrzałych szyszek charakterystycznie odgięte ku nasadzie. Nasiona długości 6–7 mm, ze skrzydełkiem długości 2–2,5 cm.

Stanowisko i uprawa

Sosna bośniacka, jako gość z Półwyspu Bałkańskiego to roślina, która doskonale radzi sobie z niedoborem wody i jałowym podłożem. Najchętniej rośnie na przepuszczalnych glebach piaszczystych i podłożach o wyższym, lekko zasadowym pH. Sosna bośniacka nie jest jednak kapryśna i uda się na każdej glebie. Stanowisko powinno być w pełnym słońcu, ewentualnie lekkim (ażurowym) półcieniu. Roślina jest mrozoodporna na terenie całego kraju, za wyjątkiem Suwalszczyzny i Podkarpacia

Zastosowanie

Sosna bośniacka polecana jest do nasadzeń miejskich i na tereny przemysłowe, do parków i dużych ogrodów. Odmiany karłowe można sadzić w ogrodach przydomowych, skalnych, wrzosowiskowych i w pojemnikach, w grupach lub jako solitery.

Odmiana

Irish Bell - Bardzo atrakcyjna odmiana sosny bośniackiej. Rośnie wolno, rocznie przyrastając o 8-15 cm i już po kliku latach uzyskując regularny, zwarty i zagęszczony pokrój i kształt stożka - albo dzwonu, jak wskazywałaby nazwa odmiany. Może dorastać do 2, 5 m wysokości i podobnej szerokości. Igły ciemnozielone, proste, gęsto osadzone na szczytowej części pędów. Dolne odcinki pędów są zabarwione na biało i znacznie skromniej ulistnione, dzięki czemu ich biały kolor jest dobrze widoczny spomiędzy igieł, co daje ciekawy, atrakcyjny efekt. Głównymi atutami Irish Bell są dobrze zagęszczona, regularna korona o kształcie dzwonu i atrakcyjna gra kolorów ciemnozielonych igieł i białych pędów. Bardzo dekoracyjna zarówno z bliska, jak i z pewnej odległości. Polecana do nasadzeń, jako samotnik, na rabaty i do pojemników. Preferuje pełne słońce oraz przepuszczalną, średnio żyzną glebę. Mrozoodporność odmiany w warunkach Polski jest dobra.

Źródło

https://www.drzewa.com.pl/sosna-bosniacka-irish-bell.html

http://www.mielec.krosno.lasy.gov.pl/sosna-bosniacka-pinus-heldreichii-#WFugMn0asfM