Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Sosna drobnokwiatowa „Glauca” (Pinus parviflora ′Glauca′)

Sosna drobnokwiatowa (Pinus parviflora Glauca) - Sosna od wieków uprawiana w ogrodach japońskich, w formie naturalnej, jako duże drzewo, bądź w formie ciętej.

Pokrój

Zwykle rośnie prosto i przyjmuje kształt szerokiego stożka. Korona w młodości słabo rozgałęziona, z luźno ułożonymi gałęziami. W starszym wieku drzewo zagęszcza się.

Pień

W rodzimym klimacie osiąga wysokość 25 m, chociaż przeważnie nie przekracza 8–10 m. Średnica pnia do 1 m. Kora na początku szara i gładka, z czasem szarobrązowa i spękana. Pień prosty, czasem podzielony na 2 lub 3.

Liście

Igły z wierzchu niebieskoszare, od spodu z białymi paskami, sztywne, krótkie, lekko poskręcane, zebrane w pęczki po pięć.

Szyszki

Zawiązuje dużo szyszek, które pozostają na drzewie przez kilka lat. Szyszki skupione po kilka sztuk, początkowo zielone, zamknięte, następnie brązowiejące.

Stanowisko i uprawa

Może rosnąć na każdych glebach,
za wyjątkiem całkowicie nieprzepuszczalnych. Najlepiej rośnie na glebach umiarkowanie wilgotnych, lekko kwaśnych lub obojętnych i na stanowiskach słonecznych. Roślina odporna na niskie temperatury.

 

 

 

Zastosowanie

Drzewo ozdobne- w Japonii uprawiane, jako bonsai, w Polsce rzadkie, sadzone w arboretach lub ogrodach botanicznych.

Odmiana

Negishi to wolno rosnąca odmiana, początkowo nieregularna z wiekiem przybiera pokrój szeroko stożkowy. W przeciągu 10 lat osiąga ok. 170 cm wysokości i 120cm szerokości. Docelowo jej wysokość po wielu latach dochodzi do 5m. Sosna drobnokwiatowa Negishi jest posiadaczką pięknych igieł. Krótkie, delikatnie poskręcane są koloru srebrno niebieskiego zebrane po pięć w pęczku. Dekorację stanowią także szyszki - skupione po kilka sztuk, początkowo zielone, zamknięte, następnie brązowiejące, długo pozostające na drzewie. Odmiana Negishi ma bardzo małe wymagania glebowe. Poradzi sobie na ubogich i lekkich ziemiach. Ważne jedynie żeby podłoże było dobrze zdrenowane, lub przepuszczalne. Preferowany odczyn - lekko kwaśny. Do sadzenia w ekspozycji słonecznej. Polecamy tą odmianę do ogrodów przydomowych, a szczególnie tych urządzonych w orientalnym i nowoczesnym stylu. Dobrze znosi formowanie, dlatego może stać się dobrą podstawą do stworzenia drzewka bonsai. Jej całoroczna dekoracyjność sprawia, że sosna drobnokwiatowa Negishi prezentuje się, jako soliter.

 

 

Źródła

http://www.szmaragdoweogrody.pl/sosny.php?pro_id=448&

http://www.mielec.krosno.lasy.gov.pl/sosna-drobnokwiatowa-glauca-pinus-parviflora-glauca-