Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Sosna gęstokwiatowa (Pinus densiflora)

Sosna gęstokwiatowa (Pinus densiflora S. et Z.) – gatunek drzewa z rodziny sosnowatych). Sosna gęstokwiatowa występuje na terenie północno-wschodnich Chin), Korei, Japonii oraz południowo-wschodniej Rosji. Gatunek jednopienny. Igły pozostają na drzewie przez kilka lat. Dwie wiązki przewodzące w liściu, od 3 do 9 kanałów żywicznych. Pylenie od kwietnia do czerwca. Szyszki nasienne dojrzewają od września do października drugiego roku

 

Pokrój

Drzewo iglaste, wolno rosnące. Korona parasolowata, otwarta, szybko traci dolne gałęzie, nawet na nasłonecznionych stanowiskach.

Pień

Drzewo stosunkowo niewielkie, chociaż w sprzyjającym klimacie dorasta do 30 m i średnicy pnia 1,5 m. Kora zbliżona do kory sosny zwyczajnej, czerwonawa, łuszcząca się.

Liście

Igły zebrane po 2 na krótkopędzie, miękkie, długości 8–12 cm (5–15 cm), jasnozielone lub niebieskawe.

Szyszki

Jajowate, jasnobrązowe, o długości 4–6 cm.

Stanowisko i uprawa

Porasta obszary od wybrzeża do niskich partii gór. Dobrze znosi suszę, lubi stanowiska nasłonecznione na lekkich, drenowanych, nieznacznie kwaśnych glebach.

 

 

Zastosowanie

Drzewo ozdobne, w Polsce rzadko spotykane. W Japonii powszechnie uprawiane, jako drzewo ozdobne a także źródło drewna. Sosna gęstokwiatowa stanowi istotny element w klasycznych ogrodach japońskich.

Odmiany

Pendula Oryginalna, malownicza, zwisająca forma sosny o gęstym pokroju. Pędy rosnące do dołu lub płożące się po ziemi. Wysokość zależy od wyprowadzenia pędu głównego, który należy podwiązywać do podpory. Najlepiej kształtować młode pędy, tuż po zakończeniu wzrostu, ponieważ starsze są bardzo kruche. Roczne przyrosty 15-20 cm. Gałązki wiotkie i delikatne, czasami uszkadzane przez śnieg. Igły zebrane po 2 sztuki, jasnozielone, cienkie i długie do 12 cm. Kora czerwonobrązowa, łuszcząca się. Małe wymagania glebowe. Odmiana nie zupełnie mrozoodporna, polecana na stanowiska słoneczne, lecz osłonięte od wiatru. Gatunek wrażliwy na osutkę i czasami wiosną masowo gubi igły. Doskonała do ogrodów przydomowych, na skalniaki i na wrzosowiska.

Low Glow - Ma pokrój kulisty i jest odmianą karłową o powolnym wzroście, docelowo osiąga około 1m średnicy, co zajmuje zwykle kilkanaście lat, natomiast wysokość docelowa jest uzależniona od wysokości miejsca szczepienia. Oprócz ładnej, zwartej, kulistej korony wyróżnia się jeszcze igłami, które często, szczególnie na stanowiskach słonecznych, przybierają żółtozielone zabarwienie. Jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne to jest to roślina o naprawdę znikomych wymaganiach. Najbardziej optymalne dla niej warunki to przeciętna, niezbyt wilgotna gleba ogrodowa, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie, stanowisko słoneczne. Jest całkowicie mrozoodporna i posiada duży zakres tolerancji na niekorzystne warunki środowiskowe.

Burkes Red Variegated Charakteryzuje się średnio silnym wzrostem, rocznie przyrasta o 10-20 cm, by po dziesięciu latach osiągnąć ok. 1, 5 m wysokości i 1 m szerokości. Rośnie w formie niewielkiego drzewka o typowym dla sosen, okółkowym, ale dość luźnym i nieregularnym pokroju. Głównym walorem dekoracyjnym odmiany jest pasiaste wybarwienie igieł, które są podzielone na zielone
i żółte odcinki. Igły dość długie ok. 11 cm, cienkie, miękkie, zebrane po dwie. Bardzo atrakcyjna, rozświetlająca ogród odmiana o minimalnych wymaganiach siedliskowych. Dobrze rośnie praktycznie na każdej, byle nie podmokłej glebie. Znosi suszę i mrozy. Preferuje stanowisko słoneczne.

 

Źródła

https://www.drzewa.com.pl/sosna-gestokwiatowa-alice-verkade.html

https://www.drzewa.com.pl/sosna-gestokwiatowa-aurea.html

http://www.szmaragdoweogrody.pl/sosny_gestokwiatowe_(_pinus_densiflora).php?pro_id=339&sosna_gestokwiatowa_-_rainbow_-_pinus_densiflora_

http://www.e-katalogroslin.pl/plants/4619,sosna-gestokwiatowa-jane-kluis_pinus-densiflora-jane-kluis

http://www.e-katalogroslin.pl/plants/4621,sosna-gestokwiatowa-pendula_pinus-densiflora-pendula

http://www.e-katalogroslin.pl/plants/4625,sosna-gestokwiatowa-umbraculifera_pinus-densiflora-umbraculifera

https://www.drzewa.com.pl/sosna-gestokwiatowa-burkes-red-variegated.html

https://www.drzewa.com.pl/sosna-gestokwiatowa-low-glow.html