Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Sosna giętka (Pinus flexilis)

Sosna giętka (Pinus flexilis E. James) – gatunek drzewa iglastego z rodziny sosnowatych. Sosna giętka występuje w stanie dzikim w Górach Skalistych w Kanadzie i USA. Szacuje się, że najstarsze egzemplarze żyją około 1670 lat. Drzewo długowieczne, wolno rosnące, zimozielone, jednopienne. Szyszki męskie dominują w dolnej części korony, żeńskie w górnej. Pylenie od czerwca do lipca.

Pokrój

Drzewo małych lub średnich rozmiarów. Korona stożkowata, z czasem zaokrągla się. Przy granicy drzew może przybierać formy karłowate.

Pień

Osiąga najczęściej 12–15 m wysokości, sporadycznie do 26 m, oraz 60–90cm średnicy. Ze względu na długotrwałe wystawienie na silne wiatry gałęzie i pień często są powykrzywiane. Kora jasnoszara, delikatnie spękana, z wiekiem staje się ciemnobrązowa.

Liście

Igły zebrane w po 5 na krótkopędach, długości 3–7 cm, grubości 1–1,5 mm, ciemnozielone i gładkie.

Szyszki

 

Szyszki męskie elipsoidalne do cylindrycznych, długości ok. 15 mm, początkowo zielone lub żółte, potem rudawo-fioletowe, z czasem brązowieją. Zlokalizowane są blisko szczytu gałązki, ułożone w nieregularne spirale. Szyszki żeńskie wyrastają krótko po męskich, zielone lub czerwone, aż do odcieni purpurowych. Są cylindryczne, początkowo po zapyleniu zielone, dojrzewając stają się żółte i błyszczące, z czasem jasnobrązowe, o długości 7–15 cm, żywiczne. Nasiona brązowe, o długości 10–15 mm, bez skrzydełka lub ze śladowym.

 

 

 

Korzeń

Rodzaj podłoża istotnie wpływa na system korzeniowy sosny giętkiej. Kamieniste i skaliste grunty sprawiają, że korzenie często wiernie odzwierciedlają system pęknięć skalnych.

Zastosowanie

Stosowana była do wyrobu stempli kopalnianych, podkładów kolejowych i słupów. W porównaniu z innymi, bardziej poszukiwanymi gatunkami sosny, wyrąb prowadzony rzadko, ze względu na poskręcane i żywiczne drewno.

Stanowisko i uprawa

Rozpiętość wysokości od 870 m n.p.m. w Dakocie Północnej do ok. 3810 m w Kolorado. Występuje głównie w strefie klimatu kontynentalnego, tylko niewielkie populacje we wschodnim Oregonie i Idaho są pod wpływem klimatu morskiego znad Pacyfiku. Rośnie na różnych glebach: pochodnych wapienia, piaskowca, granitu, kwarcu. Porasta łagodnie pofalowane wzgórza i strome urwiska, toleruje porywiste wiatry zarówno na dolnej jak i górnej granicy lasu. Lubi stanowiska nasłonecznione, niezbyt dobrze toleruje zacienienie.

Odmiany

Cheyenne - Niezwykle piękna unikatowa odmiana sosny giętkiej. Znaleziona w USA, jako czarcia miotła przez Jerry Morris niedaleko miejscowości Cheyenne, USA. Pokrój nieregularnej kuli z czasem się trochę wypiętrzającej. Karłowa odmiana. Tempo wzrostu bardzo wolne. Roczne przyrosty w granicach 4-6 cm. Po 10 latach wysokość około 50-60 cm a szerokość 40-50 cm. Igły miękkie szaro-zielono niebieskie. Odmiana cheyenne preferuje stanowiska słoneczne do lekko zacienionych. Wymaga gleby umiarkowanie żyznej.

 
Vanderwolf Pyramid to pięcioigielna odmiana sosny giętkiej. Dorasta do ok. 6-8 m wysokości i 3-4 m szerokości. Ma stożkowy pokrój.  Początkowo rośnie stosunkowo wąsko, ale w starszym wieku uzyskuje pokrój gęstej, regularnej piramidy. Posiada bardzo nietypową barwę igieł, które są niebieskozielone o długości ok. 10 cm. Igły odmiany są miękkie, zebrane po pięć i nadają drzewu delikatny wygląd. Preferuje stanowiska słoneczne i wilgotne, dobrze zdrenowane gleby. Odmiana jest w pełni mrozoodporna. Ładnie wygląda sadzona pojedynczo w eksponowanych miejscach.

 

 

Źródło

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sosna_gi%C4%99tka

https://www.drzewa.com.pl/sosna-gietka-pygmaea.html

https://archiwum.allegro.pl/oferta/pinus-flexilis-cheyenne-rarytas-i7412083422.html