Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Sosna japońska „oczy smoka” (Pinus densiflora ′Oculus Draconis′)

Sosna japońska "Oczy Smoka" (Pinus densiflora Oculus Draconis)- najpiękniejsza odmiana sosny ozdobnej z Japonii, często sadzona w pobliżu świątyń jako drzewo święte. Nietypowa, nieco egzotyczna sosna drobnokwiatowa, o żółtych prążkach ujawniających się na igłach, gdy roślina jest posadzona na słonecznym stanowisku.

Pokrój

Krzaczasty, nieregularny pokrój. Pień zazwyczaj  prosty, ale w niekorzystnych warunkach, narażony na działanie silnych wiatrów- może ulec wykrzywieniu. Kora ma barwę ceglastą. Korona sosny jest parasolowata i spłaszczona.

Liście

Igły skupione po 2, miękkie i elastyczne, długość ok. 6-12 cm. Na każdej zielonej igle występują żółte i zielone paski, co daje efekt zwany „okiem smoka". Ich nasycenie staje się najbardziej intensywne po pierwszych jesiennych przymrozkach.

Szyszki

Małe, brązowe szyszki, gęsto osadzone u nasady pędów.

Stanowisko i uprawa

Sosna Oculus-draconis należy uprawiać na stanowiskach słonecznych, bądź półcienistych. Jest tolerancyjna i nie ma dużych wymagań odnośnie podłoża. Jest rośliną o dużej mrozoodporności. Lubi duże opady deszczu, nie toleruje jednak suszy. W pierwszym roku po posadzeniu, należy ją regularnie podlewać w okresach bezdeszczowych.

Zastosowanie

Sosna doskonale sprawdzi się w ogrodach w stylu orientalnym, czy na wrzosowiskach. Nadaje się do każdego przydomowego ogródka. Można ją sadzić pojedynczo lub w większych grupach.  Jako element rzucający się w oczy, dobrze prezentują się w rabatach wyspowych w sąsiedztwie innych krzewów zimozielonych, bylin, czy kwiatów o żywych kolorach. Surowemu charakterowi sosny najbardziej będzie odpowiadało sąsiedztwo niskich krzewinek wrzosowiskowych i traw.