Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Sosna pospolita odm. „Aurea” (Pinus sylvestris ′Aurea′)

Sosna pospolita odm. „Aurea"  (Pinus sylvestris Aurea) - odmiana sosny pospolitej (Pinus sylvestris ) o pięknym złoto- żółtym kolorze w jesieni, zimie  a także na wiosnę- później latem w kolorze szaro- zielonym. Gatunek sosny występujący naturalnie w północnej części Europy i Azji.

Pokrój

Początkowo rośnie w formie gęstego stożka lub kuli. Później korona staje się luźniejsza.

Pień

 Bardzo powolny przyrost, osiąga wysokość do ok  8- 9 m, średnica ok. 3 m.

Liście

Igły sztywne, zebrane po dwie, długości 4-5, lekko skręcone, matowozielone, niekiedy szarozielone, w okresie zimy intensywnie żółte. Zmiana barwy następuje po pierwszych przymrozkach i cofa się wiosną, kiedy drzewo zaczyna wegetację. W okresie lata nie odróżnia się zabarwieniem od zielonych odmian sosny pospolitej.

Szyszki

Szyszki niewielkie, 3-7 cm długości, po dojrzeniu szare i matowe, dojrzewają w drugim roku, ale otwierają się w trzecim.

Stanowisko i uprawa

Wymaga stanowiska słonecznego. Nie ma specjalnych wymagań glebowych. Najlepiej rośnie na glebach lekkich, piaszczystych, przepuszczalnych, o umiarkowanej wilgotności i dobrze zdrenowanych, o odczynie od lekko kwaśnego po słabo zasadowy. Całkowicie mrozoodporna, niewielkie wymagania wodne.

Zastosowanie

Doskonale nadaje się do nasadzeń w parkach, oraz jako zieleń miejska. Polecana do ogrodów przydomowych, dużych skalników, w których intensywny kontrast złoto żółtej barwy tej sosny nadaje sporo uroku takim nasadzeniom.