Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Sosna Schwerina Wiethorst (Pinus schwerinii Wiethorst)

Sosna Schwerina Wiethorst (Pinus schwerinii Wiethorst) - Odmiana Wiethorst została odkryta w Niemczech w 1987 roku. To niewielkie, karłowe drzewo przyciąga uwagę kompaktowym pokrojem i obficie tworzonymi, dekoracyjnymi szyszkami, doskonale nadaje się do sadzenia wszędzie tam, gdzie brakuje miejsca na większe drzewa lub krzewy. W ogrodzie atrakcyjnie prezentuje się przez cały rok.

Pokrój

Jest to wolno rosnąca forma o wzniesionym, stożkowatym i zwartym pokroju.

Pień

Po 10 latach drzewo dorasta do 1,5 m wysokości i 1 m szerokości. Roczny przyrost nie przekracza 15 cm. Pędy są krótkie, mocno zagęszczone i pokryte igłami od samej nasady.

Liście

Największą ozdobą sosny Wiethorst są wyjątkowo dekoracyjne igły - miękkie, niekłujące, srebrzyste, zielononiebieskie, zwisające i dość długie, osiągające do 15 cm.

Szyszki

Młode szyszki są długie, jasnozielone, prawie białe, później przed otwarciem stają się brązowoszare. Dekoracyjność rośliny podnoszą także lekko powyginane szyszki obficie pojawiające się na pędach nawet młodych, kilkuletnich roślin.

Stanowisko i uprawa

Odmiana Wiethorst nie jest kłopotliwa w uprawie. Za stanowisko w pełnym słońcu odwdzięczy się proporcjonalnym wzrostem i intensywnym wybarwieniem. Nie ma dużych wymagań glebowych. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, próchniczne, średnio żyzne, o lekko kwaśnym odczynie. Te warunki jest w stanie spełnić większość przeciętnych gleb w przydomowych ogrodach. Warto pamiętać, że sosna Schwerina nie lubi dużego nagromadzenia wilgoci w glebie, a tym bardziej zalewania, więc zawczasu warto przygotować dobrze zdrenowane miejsce. Co ważne, sosna ta jest odporna na mróz.

Zastosowanie

Najlepiej zaprezentuje swój puchaty pokrój, gdy będzie rosła bez towarzystwa innych roślin na trawniku lub w wyeksponowanym miejscu ogrodu. Doskonale wpisze się także w otoczenie ogrodu wrzosowego lub skalniaka.

Źródło

https://zszp.pl/roslina/roslina-tygodnia/pinus-xschwerinii-wiethorst/