Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ścieżki edukacyjne

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Do Bobra”

Nadleśnictwo Mielec zaprasza na trasę ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej „Do Bobra”.

Przebieg ścieżki sprzyja aktywnemu spędzaniu czasu na łonie natury i pozwala poznać ciekawe zakątki lasów leśnictwa Cyranka oraz ich mieszkańców - bobra europejskiego. Ścieżka została utworzona w 2004 r. Cała trasa ma długość 3,5 km. Brama, od której rozpoczyna się wędrówkę znajduję się przy ul. Partyzantów i prowadzi ona przez ciekawe zakątki lasów cyranowskich.

Na tablicach przystankowych znajdziemy wiadomości o bobrach, a tablice między poszczególnymi przystankami opisują rośliny występujące w tych lasach.
Pierwszy przystanek przypomina historię bobra. Na drugim i trzecim przystanku mamy okazje poznać się z wyglądem oraz życiem bobra. Piąty przystanek pokazuje stołówkę bobrów, w której nie brakuje roślin wodnych, kory oraz liści drzew. Na szóstym przystanku przyglądamy się miejscu bytowania bobrów, ponieważ zobaczyć je jest trudno, gdyż są bardzo płochliwymi stworzeniami, aktywnymi głównie nocą.

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Ostrowy”

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Ostrowy” znajduję się na terenie Leśnictwa Ostrowy, położonego we wsi Ostrowy Baranowskie, gminie Cmolas. Jej celem jest przybliżenie okolicznym mieszkańcom zagadnień dotyczących flory tutejszych lasów, a także uatrakcyjnienie turystyczne regionu.

Przystanek pierwszy znajduję się przy Szkole Podstawowej w Ostrowach Branowskich, kolejny na tej ścieżce znajduje się obok zbiorniku przeciwpożarowego, którego korzystają nie tylko służby ratownicze, ale także gatunki ryb, gadów i owadów. Na trzecim i czwartym przystanku zobaczymy uprawę dębową oraz buki. Kolejny postój na ścieżce to Rezerwat „Jaźwiana Góra”. Nazwa rezerwatu wywodzi się od borsuków jaźwców, które najwyższe wzniesienie w okolicy obrały sobie za stałe miejsce pobytu. Został on utworzony w celu zachowania fragmentu lasu obrazującego różne stadia rozwojowe naturalnego drzewostanu jodłowo-bukowego. Ostatni przystanek jest związany z modrzewiem, którego tak brakuje w drzewostanach.

Ścieżka rowerowa BIESIADCZAŃSKIE WYDMY 
(leśnictwa Cyranka, Szydłowiec, Mościska)

Trasa rowerowa została wykonana w formie dwóch pętli różniących się długością i stopniem trudności. Na obie można wjechać z parkingu przy obwodnicy Mielca (50°16’42.5”N 21°29’55.0”E) oraz z parkingu „Głęboki Ług” przy drodze nr 875 oddalonego od obwodnicy o około 2,5 km w stronę Kolbuszowej (50°16’32.0”N 21°31’45.0”E). Trzecia możliwość rozpoczęcia trasy to parking „Podróżnik” przy drodze Mielec-Szydłowiec (50°18’53.0”N 21°30’33.0”E) . Parkingi wyposażono w stoły z ławami i tablice z mapami przedstawiającymi przebieg tras. Na trasach rozmieszczono słupki kierunkowe z kodem QR umożliwiającym w każdej chwili sprawdzenie swojej lokalizacji na mapie. Dla początkujących cyklistów dedykowana jest trasa zielona licząca około 12 km. Przebiega terenami o zróżnicowanym ukształtowaniu, częściowo stokami i grzbietami wydm polodowcowych porośniętych lasami. Ścieżka wiedzie drogami gruntowymi o piaszczystym podłożu, utwardzonymi dojazdami pożarowymi i ścieżkami leśnymi. Trasa czerwona to 23-26 km do pokonania w zależności od wariantu. 
Jej przebieg częściowo pokrywa się z trasą zieloną. Dodatkowymi atrakcjami na trasie są zbiornik pożarowy Biesiadka, pomnik przyrody dąb „Kowal”, kopalnia piasku oraz lokalizacja przebiegu na terenie byłego poligonu wojskowego.
Ścieżka Biesiadczańskie Wydmy zapewnia dużą dawkę wrażeń nawet dla wymagających rowerzystów – fragmenty trasy przeprowadzono przez strome wydmy, które trzeba pokonywać raz po raz wspinając się na nie lub zjeżdżając z nich. Różnica wysokości pomiędzy najwyższym i najniższym punktem na trasie osiąga 40 m, ale pojedyncze podjazdy i zjazdy mają przewyższenie do 20 m na krótkim odcinku.

Trasa rowerowa BIESIADKA TRAILS 
(leśnictwo Cyranka)

Jest efektem trzech lat pracy grupy mieleckich entuzjastów przy wsparciu Nadleśnictwa Mielec.  Biesiadka Trails, to pierwsza tego typu rowerowa trasa na Podkarpaciu, wyznaczona jako single track, czyli z ruchem jednokierunkowym. Rozpoczyna się na parkingu Głęboki Ług przy trasie Mielec – Kolbuszowa (50°16’32.0”N 21°31’45.0”E) i prowadzi przez teren biesiadczańskich wydm. Liczy sobie niecałe 4 kilometry i ma charakter górski. Poprowadzona została prawie wyłącznie ścieżkami leśnymi. Ze względu na stopień trudności, a momentami nawet ekstremalny charakter dedykowana jest przede wszystkim doświadczonym cyklistom o dużych umiejętnościach. 
Trasa zaczyna się na dużym parkingu, gdzie można wygodnie i bezpiecznie zostawić samochód na czas przejazdu. Na początku trasy ustawiono tablicę informacyjną z regulaminem trasy. Dodatkowo jej przebieg został oznaczony słupkami kierunkowo-informacyjnymi. Stowarzyszenie „Chodźmy na rower”, pomysłodawca trasy przygotowało dla jej użytkowników dedykowany profil w mediach społecznościowych oraz stronę internetową z możliwością pobrania mapy trasy. Wraz z rosnącą popularnością nowej atrakcji rowerowej planowana jest nowa ścieżka pod nazwą Szafer Trails.
Więcej informacji tutaj: https://mtbtrails.mielec.pl/o-sciezkach/.