Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

 

Obowiązujący Plan Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Mielec został sporządzony na lata 2023-2032 i zatwierdzony przez Ministra Środowiska decyzją znak sprawy DLŁ-WGL.8100.75.2023.ŁP z dnia 24.10.2023 roku.

 

Plan urządzenia lasu i aneks do planu do pobrania na stronie bip Nadleśnictwa Mielec.

Skan dodatkowej strony tytułowej Planu Urządzenia Lasu do pobrania na dole strony.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

VI Mielecki Zielony Punkt kontrolny zakończony!

VI Mielecki Zielony Punkt kontrolny zakończony!

07.10. 2018 r. na terenie Nadleśnictwa Mielec po raz kolejny odbył się Mielecki Zielony Punkt Kontrolny.

Oczekiwanie na start zapisanych już uczestników, umilił ciekawy pokaz ratownictwa medycznego Jarosława Marczewskiego. Około godziny 1100 Nadleśniczy Nadleśnictwa Mielec – Hubert Sobiczewski przywitał uczestników wydarzenia. Przebieg całej imprezy, sposób przybijania znaczków, a także bezpiecznego poruszania się po terenie przedstawił Ireneusz Wołoszyn.

Dużą popularnością cieszyła się trasa rodzinna.  Najszybciej pokonała ją Małgorzata Klimasz. Na trasie rowerowej najlepszy wynik należał do Katarzyny i Mirosława Marek. Pierwsze miejsce na trasie sportowej zdobył Józef Klimasz.

W międzyczasie trwania rywalizacji, do lasu wyruszyła grupa mieleckich krwiodawców sprzątająca śmieci. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyło się przygotowane przez Nadleśnictwo Mielec stoisko edukacyjne. Prym wśród najmłodszych uczestników imprezy wiodła konkurencja w chodzeniu, po rozciągniętej między drzewami linie.

Po przybyciu na metę, każdy z uczestników otrzymał upominek ufundowany przez naszych sponsorów: Joy Fitness Club i MOSIR Mielec. Prezydent Miasta Mielca - Fryderyk Kampinos i Starosta Powiatu Mieleckiego - Zbigniew Tymuła, oprócz przygotowania nagród, objęli wydarzenie patronatem honorowym.

Jesteśmy wdzięczni Filipowi Zarębie z Pracowni Rowerów, który czuwał nad stanem technicznym sprzętu zawodników. Podziękowania należą się także naszym patronom medialnym, którzy przyczynili się do popularyzowania wydarzenia.

Osoby, które przybyły na metę, mogły posilić się przygotowanymi przez firmę Dobrowolscy kiełbaskami z grilla.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział! Wierzymy, że zawody przyczyniły się do promowania aktywnego wypoczynku w lesie, ścieżek edukacyjno-przyrodniczych i lepszego zrozumienia problemów związanych z ekologią i gospodarką leśną.

Zapraszamy za rok i liczymy na przybycie w jeszcze większym gronie, aby wspólnie móc korzystać z darów, jakie daje nam las!

 

Tekst: Marzena Surowiec